Start » Aktualności » Kłusaki » kłusaki - Szwecja » FINISZ o V75

FINISZ o V75

data publikacji: 03.01.2006, 00:58  |  autor: elwira   |  liczba komentarzy: 0

Örjan Kihlström vinner med Go Places i V75-1. Foto: Mats Hansson/ALN. źródło: kanal75

Örjan Kihlström vinner med Go Places i V75-1. Foto: Mats Hansson/ALN.
źródło: kanal75

W dniu 19 listopada 2005 roku Polacy mogli po raz pierwszy uczestniczyć w największych zakładach konnych na świecie. Nasz kraj stał się dziewiątym po Szwecji, Danii, Norwegii, Holandii, Austrii, Niemczech, Estonii i Stanach Zjednoczonych dopuszczonym do gry na wspólną pulę w V75.

 

Kłusaki w Szwecji ścigają się niemal codziennie na wielu torach, z których trzy największe to stołeczna Solvalla, Åby koło Göteborga oraz Jägersro w Malmö. Biegają w gonitwach z warunkami, handicapach oraz w wyścigach dla koni młodych roczników. Rozpoczynają karierę w wieku dwóch lat, a jako czteroletnie rozgrywają Derby.

 

Podstawą kwalifikacji do wyścigu jest przede wszystkim suma nagród zdobytych przez konia w całej karierze, a przedziały określają warunki gonitwy. Mogą one wprowadzać ograniczenia od dołu, od góry lub z dwóch stron. Drugim ograniczeniem jest liczba koni mogących wystartować w jednej gonitwie. Jeśli zgłosi się ich więcej, kwalifikowane są te z największym rankingiem obejmującym zawsze pięć ostatnich biegów. Punkty rankingowe zdobywa się zarówno za zajęte miejsca jak też za wygrane sumy pieniędzy. Ranking jest także podstawą do ustalania koni rezerwowych i podawany do wiadomości wraz z listą startową. Za konia wycofanego wchodzi pierwszy z listy, jeśli nie znajduje się jeszcze w systemie. Konie rezerwowe zastępują te wycofane tylko w zakładach polegających na wytypowaniu zwycięzców kilku gonitw, natomiast w zakładach zwyczajnym i francuskim następuje zwrot stawek.

 

Wysokość nagród dla koni uzależniona jest od możliwości organizatora, zatem nagrody na większych torach są nieco wyższe, natomiast zdecydowanie najwięcej pieniędzy zarabiają uczestnicy V75. Dostanie się do elity nie jest zatem łatwe, a większość koni prezentuje w tych biegach wysoką formę. Przyjęty system motywacyjny powoduje, że konie dobiegające do mety na dalszych pozycjach w gonitwach objętych V75 nie zdobywają punktów rankingowych. Za tydzień czy dwa ich miejsce zajmują inne, które popisały się optymalną dyspozycją w niżej notowanych wyścigach, poprawiając swoją pozycję rankingową.

 

Konie w wyścigach V75 podzielone są na klasy i dywizje w zależności od zaprezentowanych dotychczas możliwości oraz sumy wygranych. Istnieją ograniczenia zarówno od dołu jak też od góry i zostały przedstawione w tabelce wraz z wysokością nagród.

 

Klasa/dywizja

Minimum wygranych

Maksimum wygranych

Nagroda za I m-ce

Klasa III

75.001

125.000

75.000

Klasa II

75.001

250.000

85.000

Klasa I

75.001

400.000

95.000

Dywizja brązowa

400.001

700.000

110.000

Dywizja srebrna

400.001

1.200.000

125.000

Dywizja złota

400.001

 

150.000

 

Dodatkowo istnieją klasy klaczy, które są generalnie słabsze niż ogiery i wałachy. Do V75 włączane są też najważniejsze wyścigi dla młodych koni, sporadycznie handicapy lub wyścigi dla koni zimnokrwistych, które każdy kilometr biegają wolniej o prawie 10 sekund.

 

W handicapach konie lepsze mają do przebiegnięcia dłuższy dystans o 20 metrów lub wielokrotność 20 metrów. Warunki wyścigu określają, od jakiej sumy wygranych koń jest uznawany za lepszego i musi pobiec dłuższy dystans.

 

Większość wyścigów zaliczonych do V75 są to biegi eliminacyjne, w których konie uzyskują punkty za zajęte miejsca. Po kilku wyścigach eliminacyjnych najlepsze z danego cyklu awansują do finału każdej z grup i ścigają się ze sobą w finale o podwójne nagrody. Dodatkową gratką jest fakt, że koń który zakwalifikował się do finału danej klasy lub dywizji, może w nim pobiec nawet wtedy, gdy już przekroczył limit wygranych pieniędzy w tej klasie i w innych wyścigach będzie zmuszony ścigać się z mocniejszymi przeciwnikami.

 

W biegach dla koni młodszych roczników często mamy do czynienia z eliminacjami bezpośrednimi, gdzie pierwsze trzy konie z czterech rozgrywanych tego samego dnia eliminacji awansują do finału.