Start » Aktualności » Przygotowania do sezonu » Sezon 1949

Sezon 1949

data publikacji: 19.04.2006, 08:48  |  autor: elwira   |  liczba komentarzy: 1

Fot.: aga76 2005

Fot.: aga76
2005

Czekając aż w końcu na warszawskim Torze Wyścigów Konnych Bomba pójdzie w górę zobaczmy, co działo się na Służewcu 57 lat temu czyli w roku 1949.

 

Sezon wyścigowy rozpoczął się 8 maja a skończył 20 listopada. W 51 dniach wyścigowych rozegrano 441 gonitw.

 

Pierwszy komunikat miał brzmienie: „Ze względu na małą ilość koni biorących udział w wyścigach Minister Rolnictwa i Reform Rolnych pismem z dnia 28 lutego 1949 zawiesił postanowienia § 20, 49 i 50 Prawideł Wyścigowych w stosunku do koni sprowadzonych z Anglii w 1947 r. i zezwolił na zrównanie ich uprawnień w rozumieniu Prawideł Wyścigowych z Końmi Krajowej.”.

 

Do sezonu 1949 roku zgłoszono 212 koni pełnej krwi angielskiej i 44 konie czystej krwi arabskiej.

 

Uprawnienia do trenowania koni na ten sezon wyścigowy dostało 21 osób, w tym m.in: Konstanty Chatizow, Michał Molenda czy Stanisław Ziemiański.

 

78 osób dostało licencję na dosiadanie koni w gonitwach m.in.: Leon Chatizow, Aleksander Falewicz, Michał Lipowicz, Stanisław Pulc, Marjan Jednaszewski czy Bogdan Ziemiański.

 

Zgłoszono barwy 43 stajni wyścigowych w tym: stajnie „As Pik” należącą do pana Andrzeja Prądzyńskiego (obecną na Służewcu w obecnych latach), stajnie „Essor” należącą do pana Mariana Żubera, stajnie „Piast” należącą do pana Henryka Strobla czy stajnie „Spółka Handlowa” należącą do pana Eryka Kurnatowskiego oraz stajnie należące do Państwowych Stadnin – Albigowa, Golejewko, Iwno, Janów Podlaski, Kozienice, Michałów, Nowy Dwór, Skrzydlów i Widzów.

 

Pierwszą gonitwę sezonu wygrał ogier Bojar wyhodowany przez pana H. Woźniakowskiego, trenowany przez S. Michalczyka, a dosiadany przez ucznia Z. Zająca. Ojcem Bojara był ogier Forward (Derbista z 1925 r.) a matką klacz Bilitis. Gonitwa ta była gonitwą płotową dla 4 letnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej, które nie wygrały jeszcze żadnej gonitwy z płotami a rozegrana została na dystansie 2800 m. Bojar wygrał w walce o szyję w czasie 3’27,0. Biegały 4 konie.

 

W pierwszym dniu sezony 1949 rozegrano 8 gonitw, w których udział wzięło 40 koni.

 

Pierwszą w sezonie gonitwę dla koni arabskich wygrał janowskiej hodowli ogier Wawrzyn II (po Wojski od Kalina). Pokonał łatwo 3 konkurentów , na dystansie 2200 m, w czasie 2’51,5. Konia trenował S.Stefanowski a dosiadał go M.Raniewicz.

 

W czasie trwania całego sezonu wyścigowego nie obyło się oczywiście bez kar dla jeźdźców i trenerów oraz co nie zdarza się w obecnych latach - pochwał dla dżokejów. Między innymi taką pochwałę dostał pan Stefan Michalczyk, który w dniu 15 maja dosiadając bardzo nerwowego ogiera Gniew, ruszył w dystans tracąc 7 długości „… nie zrażony tym, umiejętną jazdą z wykazaniem dużej zaciętości sportowej, doprowadził zwycięsko do celownika ogiera Gniew, nie zawiódł tym pokładanych nadziei właściciela ogiera Gniew, Komisji Technicznej i publiczności”.

Najbardziej ciekawe były pojedynki wspaniałego włoskiego ogiera Turysty z bardzo dobrym ogierem Ruch. W trzech startach górą był Turysta pokonując Rucha co najmniej o 4 długości. W ostatnim starcie w Nagrodzie Wielkiej Warszawskiej wygrał Ruch a Turysta uplasował się tylko na czwartym miejscu.

 

Nie mniej ciekawą gonitwą była Nagroda Derby dla koni pełnej krwi angielskiej. Faworytami były ogiery: Romanów, który wygrał Handicap Otwarty na dystansie 2200 m oraz zajął drugie miejsce w Nagrodzie Przychówku, ogier Brześć, który wygrał Nagrodę Rulera i był trzeci w Nagrodzie Przychówku oraz ogier Pułtusk, który zwyciężył w Nagrodzie Przychówku i był dwa razy drugi w gonitwach na 2200 m. Swoich zwolenników miał także Strumień, który był drugi w Rulera i szósty w Przychówku ale tu zachodziła obawa czy ogier posiada odpowiednią wytrzymałość. Pozostali uczestnicy gonitwy Derby to: Homel, który prezentował uzdolnienia milerskie, Szczecin, który wygrał gonitwę na 2400 m ale był dopiero piąty w Przychówku, czwarty w Przychówku ogier Triest oraz outsider ogier Iran. Niespodziewanym zwycięzcą został angielskiej hodowli ogier Szczecin, sprowadzony do Polski jako roczniak. Pochodził po ogierze Tiberius od klaczy Solettina. Trenował go M.Molenda a dosiadał S.Bogobowicz. Drugie miejsce zajął Strumień, trzecie Romanów, czwarte Triest, piąte Brześć, szóste Homel, siódme Pułtusk i ósme Iran.

 

Szczecin został w 1953 roku ogierem czołowym i krył w SK Rzeczna i Moszna.

 

Oaks dla koni arabskich jak i Derby zakończyły się zwycięstwem faworytów: odpowiednio klacz Werbena i ogier Babilon. Werbena jest kontynuatorką linii klaczy Szweykowska a obecna jest w 5 pokoleniu Derbisty Wiliama i w 4 pokoleniu u ogiera Wojsław ojca m.in.: wspaniałego Druida, pięknego Emanora, dzielnej Gryzetki czy pretendenta do zwycięstwa w Derby 2006 potężnego Sabata.

 

W Nagrodzie St. Leger rozgrywanej na dystansie 3000 m zwyciężył mało liczony ogier Harpun a Derbista Szczecin był szósty – ostatni.

 

W Nagrodzie Liry (Oaks) dla klaczy pełnej krwi angielskiej zwyciężyła gniada Bohaterka lecz została zdyskwalifikowana („… finiszując na prostej przyciskała do bandy kl. Maltę w ten sposób, że ta ostatnia musiała być zatrzymana…”.) i wygrana przypadła klaczy Malta (także jak derbista Szczecin) po ogierze Tiberius..

 

Wielką Warszawską w stawce 13 koni wygrał trójkoronowany (w poprzednim sezonie) ogier Ruch.

 

Dla koni 2 letnich rozegrano dwie najważniejsze gonitwy w październiku i listopadzie. Nagrodę Produce (odpowiednik dzisiejszej Nagrody Ministerstwa Rolnictwa) wygrał angielskiej hodowli ogier Turf przed angielskim ogierem Good Bye. W Nagrodzie Borowna (dzisiejsza Mokotowska) ogiery zamieniły się miejscami - wygrał Good Bye przed Turf-em. Oba ogiery zostały później użyte jako reproduktory.

 

Nagrodę Porównawczą (Criterium Służewca) wygrał wszechstronny Turysta (wygrane na dystansach od 1400 do 3200 m).

 

Dla koni arabskich rozegrano Nagrodę Antonin (Criterium a obecnie Porównawczą), którą wygrał gniady Grand użyty później jako reproduktor. Jego krew płynie m.in. u ogierów Nimba i Mogadora.

 

W omawianym sezonie startowało kilka 2 letnich klaczy, które założyły cenne rodziny żeński lub były kontynuatorkami rodzin powstałych w latach wcześniejszych.

 

Najwcześniej zadebiutowała klacz pochodząca z rodziny wspaniałej klaczy Liry patronki najważniejszej gonitwy dla klaczy Oaks – Awaria II po Skarb. W swoim debiucie zajęła czwarte miejsce. W sumie w wieku 2 lat Awaria II pokazała się publiczności siedem razy wygrywając jeden wyścig. Klacz ta jest kontynuatorką wspaniałej rodziny żeńskiej zapoczątkowanej przez klacz Mary Langden po Carlton sprowadzonej do stadniny braci Lubomirskich w Widzowie w 1896 r..

 

Mary Langden (1890)–Elly Langden (1901)-Lira (1908)-Ruń (1914)-Icy Wind (1928)-Ikaria II (1941)-Awaria II (1947).

 

Wszystkim miłośnikom koni pełnej krwi angielskiej znane są choćby takie konie jak: Aksum (Derby, St. Leger, II w Wielkiej Warszawskiej), Appasionata (Rzeki Wisły, II w Wielkiej Warszawskiej, III w Derby), Addis Abbeba (Wiosenna, II w Oaks), Angola (Wiosenna, III w Oaks), Ahwar (Mokotowska), Amman (St. Leger, III w Wielkiej Warszawskiej), Alpinus (Rulera), Andaluzja (Efforty), Awantaż (Rulera), Alipax (Graf Hugo Henckel Memorial), Atura (Cena spolecnosti Chadek a Tintera – 2900m, Cena akciove spolecnosti Profireal – 2800m), Achilles (Jesienny handicap, Cena Cise) czy Assur (Velka jesienna steeplechase – 5000m, II w Cena Paramo – 4400m).

 

Także w 1949 r. wyścigowy debiut wypadł klczy Sylistrja (czwarte miejsce). W ośmiu startach Sylistrja dwa razy mijała celownik jako pierwsza. Siwa klacz występuje w piątym pokoleniu Konia Roku 2004 i 2005 San Luisa (Prezesa Rady Ministrów, 2xWielka Warszawska). Ponadto z rodziny Sylistrji pochodzą m.in. tak dzielne rumaki jak: Solozzo (Derby, Prezesa Rady Ministrów, Velka Cena Slovenska, II w Wielkiej Warszawskiej), Sycylia (Oaks), Sodana (II w Derby), Salome (Wiosenna), Szarlatan (3xPrezesa Rady Ministrów), Szeryf (Cena Paramo – 4400m, Cena Karma – 3400m), Susy (Oaks), Sinaja (Wiosenna, Derby, Oaks), Sonora (Oaks, Wielka Warszawska), Sergio (Mosznej), Surdyna (Krasne), Silencio (St. Leger), Sodomis (St. Leger – Bratysława), Soderano (Magna CEBC Mile, Zlaty Pohar Chemopetrolu). W sezonie 2006 znowu będziemy pasjonować się walką ogiera San Luisa z młodszymi konkurentami.

 

Bardzo dobrze biegała klacz Justitia (4 starty – 1xI, 3xII). Klacz jest założycielką rodziny, z której pochodzą m.in. Joung Islander (Derby, II w St. Leger, III w Wielkiej Warszawskiej), Jurnea (Oaks), Junosza (Widzowa, Krasne), Juror (Derby-Praga, St. Leger, Prezesa Rady Ministrów, III w Derby-Warszawa), Jurydyka (Oaks-Wiedeń), Jurysdykcja (Oaks, Wielka Warszawska), Jurystka (Iwna), Jak Najlepsza (Wiosenna, II w Derby i Oaks).

 

Klacz Czarka nie odniosła zwycięstwa w wieku 2 lat (5 startów). Przedstawiciele jej rodziny najwięcej sukcesów odnosili w latach 60-70 za sprawą Czeremchy (Efforty, Soliny), Czeczmy (Stolicy, Efforty), Czubaryka (Ministerstwa Rolnictwa, Moskwy, Prezesa Rady Ministrów, Preis der Stadtsparkasse, II w Rulera, Derby, Wielkiej Warszawskiej, Preis von Europa x2) czy Czerkies (Mokotowska, Rulera, Derby, St. Leger, Prezesa Rady Ministrów). W obecnych latach jest o niej głośno za sprawą szybkiej Cykorii (Criterium, Mosznej).

 

Udaną karierę wyścigową jako 2 latka miała Da Dubla – na 7 startów była 2xI, 3xII, 2xIV. Występuje w rodowodzie m.in. Daxi (Oaks), Dagmary (Oaks), Dawtona (Widzowa, II w Wielkiej Warszawskiej, III w Prezesa Rady Ministrów, I w Anglii w trzech wyścigach w tym: South West Racine Club Beginner’s Chase), Dandolo (Syrenym, Jaroszówki, Rzecznej, III w Cena Scottish Riffla, IV w Magna CEBC Mile), Diablika (Aschabada, Derby), Da Xiana (Jaroszówki x2, Rzecznej, Criterium x2, Deer Leapa x2), Dalforsa (Wielka Służewiecka, zwycięzca gonitwy przeszkodowych i płotowych we Włoszech), Didy (Cena spolecnosti Inpost – 2 latki 1400m), D’Artagnana (Cena High Polish-2000m, Memorial Karola Firbasa – hcp. 2200m) czy Daquana (II w Cena Velke Chochle-1400m).

 

Klacz Nuta wystartowała późno i zaliczyła tylko dwie gonitwy – nie odnosząc zwycięstwa. Znana jest za sprawą choćby takich koni jak: Numerous (Derby, Rulera), Norika (Oaks), Notariat (Criterium), Numid (Mokotowska, II w Derby-Wiedeń), Narado (Rulera), Nowator (Prezesa Rady Ministrów, w Anglii Newton Police Handicap Chase), Nolan (Zlaty Pożar Setuza-2400m, II w Velka Cena Slovenska-2400m, III w St. Leger-Bratysława), Napoli (Cena Radia Life-5200m) czy Nostalgii (Velka Cena Skanska-5800m, Cena Ondeo Services Cena Vitavy-4500m).

 

STATYSTYKI SEZONU 1949

 

Właściciele Stajen koni pełnej krwi angielskiej (według sum wygranych przez ich konie w 1949 roku na torze w Warszawie):

1. St. Państwowa „Golejewko” 4 977 500 zł

2. St. Spółka Hodowlana 4 698 750 zł

3. St. Państwowa „Śląsk” 3 817 500 zł

 

Hodowcy koni pełnej krwi angielskiej (według sum wygranych premiami hodowlanymi przez przychówek ich stad w Warszawie w 1949 roku):

1. Premie koni zagranicznych 2 726 775 zł

2. Państwowe Zakłady Chowu Koni 514 625 zł

3. Kurnatowski Eryk 350 625 zł

 

Właściciele Stajen koni czystej krwi arabskiej (według sum wygranych przez ich konie w 1949 roku na torze w Warszawie):

1. St. Państwowa Nowy Dwór 3 706 500 zł

2. St. Państwowa Michałów 3 590 000 zł

3. St. Państwowa Albigowa 2 846 500 zł

 

Hodowcy koni czystej krwi arabskiej (według sum wygranych premiami hodowlanymi przez przychówek ich stad w Warszawie w 1949 roku):

1. PSK Janów Podlaski 377 800 zł

2. Sanguszko Roman 242 200 zł

3. PSK Nowy Dwór 201 750 zł

 

Wykaz koni według sum wygranych (w gonitwach ogółem):

 

Konie pełnej krwi angielskiej 4 letnie i starsze (biegały 83 konie):

1. Turysta 1 825 000 zł

2. Ruch 1 450 000 zł

3. Liwiec 919 250 zł

Konie pełnej krwi angielskiej 3 letnie (biegały 44 konie):

1. Pułtusk 1 167 500 zł

2. Harpun 1 014 500 zł

3. Takt 1 015 750 zł

Konie pełnej krwi angielskiej 2 letnie (biegało 111 koni):

1. Goud bye 1 245 000 zł

2. Turf 1 200 000 zł

3. Nivea 890 000 zł

 

Konie pełnej krwi angielskiej 4 letnie i starsze, tylko wyścigi płotowe (biegało 20 koni):

1. Liwiec 500 000 zł

2. Galanteria 257 000 zł

3. Bojar 222 500 zł

 Konie pełnej krwi angielskiej 4 letnie i starsze, tylko wyścigi przeszkodowe (biegało 15 koni):

1. Duna 650 000 zł

2. Darcia 490 000 zł

3. Sobiepan II 345 000 zł

Konie czystej krwi arabskiej 4 letnie i starsze (biegały 23 konie):

1. Grand 1 350 000 zł

2. Nadir 760 000 zł

3. Arian 582 500 zł

Konie czystej krwi arabskiej 3 letnie (biegało 21 koni):

1. Laur 820 000 zł

2. Gałka 419 000 zł

3. Munir 407 500 zł

 

Trenerzy (według ilości zwycięstw):

1. Matczak Andrzej 35

2. Kowalski Stanisław 29

3. Michalski Stanisław 27

 

Jeźdźcy (według ilości zwycięstw):

1. dż. Michalczyk Stefan 40

2. dż. Biesiadziński Władysław 34

3. dż. Jagodziński Kazimierz 33

 

Reproduktory pełnej krwi angielskiej (według sum wygranych przez ich potomstwo na torze w Warszawie):

1. Ali Pasha (15 sztuk potomstwa) 4 576 750 zł

2. Łeb w łeb (15 sztuk potomstwa) 3 013 750 zł

3. Chenonceaux (9 sztuk potomstwa) 2 093 500 zł

 

Reproduktory czystej krwi arabskiej (według sum wygranych przez ich potomstwo na torze w Warszawie):

1. Kuhailan Abu Urkub (5 sztuk potomstwa) 2 399 500 zł

2. Lotnik (2 sztuki potomstwa) 1 159 000 zł

3. Wielki Szlem (6 sztuk potomstwa) 1 153 000 zł

 

Zestawienie ilości gonitw według dystansów:

Gonitwy płaskie:

1000 m – 69

1200 m – 40

1400 m – 17

1600 m – 67

1800 m – 59

2200 m – 83

2400 m – 45

2600 m – 13

2800 m – 8

3000 m – 7

3200 m – 3

4000 m – 1

Gonitwy z płotami:

2800 m – 8

3000 m – 4

3200 m – 2

3600 m – 3

Gonitwy z przeszkodami:

3200 m – 2

3600 m – 5

4200 m – 4

4800 m – 1

 

Tak oto w wielkim skrócie wyglądał sezon w 1949 r..

 

Nexia

Na podstawie Wiadomości Wyścigowych z 1949 roku.