Start » Aktualności » Przygotowania do sezonu » Służewiecka wiosna

Służewiecka wiosna

data publikacji: 22.04.2004, 09:14  |  autor: elwira   |  liczba komentarzy: 0

Za służewieckim murem wiosna w pełni. Kwitną drzewa, zazieleniła się trawa, wiekszość koni ma już letnią sierść lśniącą w słońcu. Bywalcy toru roboczego zaopatrzeni w programy wyścigowe obserwują swoich faworytów w trakcie treningu na torze roboczym. Mają już wytypowane wstępnie konie do pierwszej dwudniówki. Zapewne nie raz je jeszcze zweryfikują, dostając "cynki" wprost ze stajni oraz oglądając konie pod siodłem, na padoku tuż przed gonitwą.

 

Konie rozpoczęły już intensywny trening. Kentry jeżdżone są mocniejszym tempem niż zimą, galopy robi się coraz częściej. Trenerzy ze stoperami w rękach mierzą nie tylko czasy galopów, lecz także i kentrów, aby móc wydawać dokładne dyspozycje, co do tempa pracy poszczególnych koni.

 

W zapisie na pierwszy majowy weekend możemy znaleźć konie, które z pewnością wystartują w tym roku w walce o błękitną wstęgę. Chcącym poznać szczegóły dotyczące treningowych galopów oraz czasy z toru roboczego polecamy lekturę materiałów na stronie Stajni Nova. Prezentowane tam informacje mogą okazać się cenne nie tylko dla graczy, lecz także dla właścicieli i trenerów, których konie staną do pojedynków ze stajnią Nova. Podobne dane prezentuje Stajnia Stary Dwór, opisując szanse swoich podopiecznych. Czekamy na inne stajnie, które pójdą w ślady dwóch wcześniej wspomnianych i będą oficjalnie podawać informacje z treningu swoich podopiecznych.

 

Nie dziwi już nikogo widok jeźdźców duszących wagę do wyścigów. Przed niektórymi z nich stoi trudne zadanie wyważenia się na bardzo niskie wagi. Restrykcyjna dieta, bieganie, rower, sauna, basen i specjalne kąpiele są elementami dnia codziennego wielu dżokejów. Niska waga jest koniecznym warunkiem uczestnictwa w gonitwach. Ponadto każdy z jeźdźców powinien się odznaczać dużą sprawnością i wytrzymałością. Wbrew pozorom uczestnictwo w wyścigu to ogromny wysiłek fizyczny. Ci, którzy chcą mieć dobrą kondycję pracują cały rok, regularnie uczestnicząc w porannych treningach.

 

Najniższe wagi w pierwszym mityngu na Służewcu będzie musiało mieć 4 jeźdźców: Mirosław Pilich w Nagrodzie Otwarcia dla koni 4l i st. – 52kg, Aleksandra Gajos w gonitwie 3 dla koni III grupy – 51,5kg, w Nagrodzie Otwarcia dla koni 3l, Aleksander Reznikov – 52,5kg oraz Viktor Popov 51kg.

 

Długi dzień i piękna pogoda skłania właścicieli do częstszego pojawiania się w stajniach nie tylko rano, ale i popołudniami, żeby porozmawiać z trenerami, przywitać się ze swoimi ulubieńcami, zerwać im trochę trawy, poczęstować marchwią i jabłkami. Wielu zapracowanych w ciągu dnia miłośników koni, chętnie odwiedza tor po pracy, aby się odprężyć i zebrać siły na następny dzień. Kontakt ze zwierzętami pozwala oderwać się od problemów w pracy, pomaga zapomnieć o problemach.

 

Zachęcamy nie tylko właścicieli do spacerów po przepięknym terenie toru służewieckiego.