Start » Aktualności » 2008 » Ostry galop przez sezon 2008

Ostry galop przez sezon 2008

data publikacji: 29.12.2008, 17:59  |  autor: elwira   |  liczba komentarzy: 0

Co tydzień, w każdy poniedziałek, relacjonujemy wszystkie ciekawe wydarzenia wokół wyścigów konnych w Polsce i najważniejsze ze świata. Podsumowaliśmy rok 2008 chronologicznie i poprzez tytuły poniedziałkowych sprawozdań w "Polsce".

 

7 stycznia: "Totolotek chce organizować wyścigi na Służewcu". Poinformował o tym Tomasz Chalimoniuk, prezes prywatnej firmy bukmacherskiej przejętej przez kapitał grecki.

25 stycznia: "Andrzej Prądzyński wygrywa więcej niż w Derby". 78 tys. zł odszkodowania uzyskał po długiej batalii 94-letni sportsmen za bezprawne przejęcie przez państwo trzech jego koni w 1950 roku.

18 lutego: "Kto chce uzdrowić wyścigi, musi przejąć władzę". Ten wniosek nasunął się sam po zebraniu stowarzyszenia Hippika Pro Patria, kiedy prezes Marek Grzybowski snuł nierealne plany naprawy wyścigów.

25 lutego: "Ustawa o wyścigach z 2001 r. jest kulą u nogi". Podstawowa i aktualna do dziś teza brzmi: zmiana nieudanej ustawy jest kluczem do uzdrowienia polskich wyścigów. Ustawa powołała Polski Klub Wyścigów Konnych - organizację, która zdeformowała nasze wyścigi i zdewastowała powierzony jej majątek.

31 marca: "Państwo to ja - mówi wiceminister skarbu Michał Chyczewski". Zadecydował jednoosobowo, że prywatny Totolotek nie wejdzie na Służewiec, proponując w zamian państwowy Totalizator Sportowy.

7 kwietnia: "Decyzja ponad ministrem skarbu". Postanowienie o przejęciu przez TS terenów na Służewcu zapadło ponad ministrem skarbu. Jednemu z wicepremierów rozwiązanie podpowiedział... doradca Putina, jak żartobliwie nazwał się Wiesław Saniewski w liście do naszej redakcji.

14 kwietnia: "Organizacja wyścigów ma być pretekstem do przejęcia torów za psi grosz". - Ich interesuje tylko ziemia - krótko streścił prezes PKWK swoją pierwszą rozmowę z nowym prezesem TS.

5 maja: "Big Brown jak legendarny Big Red". Na oczach 157 770 widzów na torze w Louisville Big Brown wygrał w wielkim stylu 134. Kentucky Derby.

19 maja: "Ratunek dla wyścigów". W obecności ministrów skarbu i rolnictwa prezesi PKWK i TS podpisali 14 maja umowę na organizację gonitw na Służewcu w sezonie 2008 i 30-letnią dzierżawę zespołu torów od 2009 r. po przedstawieniu biznesplanu.

2 czerwca: "Wygrał jedynie Hipoliner". Podczas 30. Turf-Gali na torze w Bratysławie zwyciężył tylko jeden koń trenowany w Polsce.

9 czerwca: "Na wzgórzach Epsom zatańczył jak Nijinsky". New Approach wygrał dla Irlandii najstarsze Derby na świecie.

23 czerwca: "Triumf królowej w Royal Ascot". Po raz pierwszy od 1999 r. zwycięstwo odniósł koń własności królowej Elżbiety II, dwulatek Free Agent. Królem Ascot został irlandzki dżokej Johnny Murtagh po sześciu zwycięstwach dla stajni Aidana O'Briena.

30 czerwca: "Totalizator Sportowy nie dał rady". Baza danych nie wytrzymała obciążeń i padł system totalizatora konnego. Opóźniony pierwszy dzień sezonu na Służewcu był organizacyjną katastrofą.

7 lipca: "Prezes Jockey Clubu przehandlował sędziów". TS zgodził się opłacać sędziów - członków Komisji Technicznej - w zamian za kontrolę wyścigów przez końskie okulary. Protestował nowy sędzia Jan Zawisza, ale po opublikowaniu krytycznego listu w "Passie" został usunięty ze składu przez prezesa PKWK, przy kompromitującej środowisko późniejszej zgodzie Rady PKWK.

21 lipca: "Trener Walicki bez rywali". Tak wydawało się po głównych przedderbowych próbach, wygranych łatwo przez niepokonaną klacz Nick of Memory i Jovellanosa.

11 sierpnia: "Największy fuks w historii Derby". Po dobrej jeździe Palika Ruten wygrał swój pierwszy na torze wyścig. Za porządek zapłacono rekordowe 1048 zł za 2. - Ciągle coś z nim było - mówił właściciel Wiesław Saniewski, reżyser filmowy, który przez internet tanio kupił Rutena jako roczniaka w USA.

25 sierpnia: "Minister skarbu nie chce odtajnienia umowy". Wyszło szydło z worka w odpowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada na interpelację poselską Romualda Ajchlera, dotyczącą utajnionej umowy PKWK z TS. Trzy miesiące wcześniej minister odegrał komedię - sam publicznie prosił o odtajnienie tej umowy.

22 września: "Tysiąc wygranych Piątkowskiego". Piotr Piątkowski jest 9. polskim dżokejem, który wygrał więcej niż tysiąc gonitw w karierze.

29 września: "Derbista Ruten twardy jak metal". Siwek wygrał Nagrodę St. Leger, klasyczny wyścig prawdy, potwierdzając formę z Derby.

6 października: "Zarkava z Łukiem Triumfalnym". Jak we wszystkich startach, również w głównym wyścigu w Europie, z sumą nagród 4 mln euro, niezwyciężona klacz wygrała błyskawicznym, krótkim finiszem.

13 października: "Gonitwy na świecie co trzy minuty". Wynika to z raportu IFHA. W 2007 r. odbyło się 155 tys. gonitw z udziałem 233 tys. różnych koni.

20 października: "Durova rewelacją sezonu w Warszawie". Trenowana w stajni Adama Wyrzyka, tanio kupiona w Anglii czterolatka okazała się najlepszą sprinterką w Polsce.

27 października: "Wielka Warszawska po szwedzku". Sensacyjny, jak Ruten, 5-letni ogier Merlini wygrał największy polski wyścig pod czempionem ze Szwecji. Per-Anders Graberg wyczuł, jakiej jazdy potrzebuje. "Służewiec jest piękniejszy niż tory w Anglii" - powiedział w wywiadzie dla "Polski" młody Frederik Tylicki, zaproszony z Anglii przez właścicieli Kornela.

3 listopada: "Wreszcie uczeń z talentem". Marcin Włostowski, lat 16, z Mazur wygrał na Sorinie w walce o nos z Hipo Star, dosiadaną przez czempiona Aleksandra Reznikova. Włostowski był rewelacją jesieni.

11 listopada: "Curlin nadal koniem numer jeden na świecie". Chociaż przegrał Breeders Cup Classic z angielskim Raven's Pass na torze Santa Anita w Kalifornii, 4-letni Curlin pozostał najwyżej ocenionym koniem w międzynarodowym handicapie IFHA.

1 grudnia: "Służewiec ma szanse stać się perłą Warszawy". Podzielił się swoją wizją Piotr Gosek z zarządu TS w wywiadzie dla "Polski".

8 grudnia: "Wyścigi na równi pochyłej". Sezon 2008 na Służewcu był przedłużeniem kryzysu, który obserwujemy po załamaniu w 2006 roku.

 

POLSKA 2008-12-29, Wiktor Lubicz