Start » Aktualności » 2010 » Bezprecedensowy sukces dwulatka z Polski

Bezprecedensowy sukces dwulatka z Polski

data publikacji: 04.11.2010, 18:51  |  autor: elwira   |  liczba komentarzy: 0

Exciting Life Fot.: FINISZ

Exciting Life
Fot.: FINISZ
 

Metody treningowe rodem spod Warszawy dobre na Paryż


Trenowany w ośrodku Adama Wyrzyka pod Warszawą dwuletni ogierek Exciting Life zajął czwarte miejsce w znakomicie obsadzonym wyścigu Criterium de Maisons Laffitte rozgrywanym na dystansie 6 furlongów (ok. 1200 m). Jest to największy sukces dwuletniego folbluta będącego w polskim treningu w całej historii naszych wyścigów konnych.


Podparyskie Criterium rozgrywane jest od 1891 r. i w europejskim światku wyścigowym cieszy się dużym prestiżem. Także ze względu na niebagatelną pulę nagród – 190 tys. euro. W wyścigu uczestniczy czołówka dwulatków z najlepszych stajni starego kontynentu. W tegorocznej edycji wziął udział m.in. znakomity irlandzki Approve, dwukrotny triumfator gonitw kategorii G2 (Norfolk Stakes oraz Gimcrack Stakes) i zdobywca trzeciego miejsca w prestiżowej gonitwie Middle Park Stakes (G1), który zdążył już wygrać gigantyczną jak na dwulatka kwotę 209 tys. funtów. Pozostali uczestnicy Criterium de Maisons Laffitte wcale nie ustępowali mu klasą. Nic dziwnego, że fakt zapisania Exciting Life do tak doborowego towarzystwa wiele osób ze służewieckiego środowiska koniarzy kwitowało znaczącym puknięciem się w czoło. Okazało się jednak, że Adam Wyrzyk i współpracujący z nim w ośrodku treningowym Rosłońce Tomasz Kluczyński dobrze wiedzieli, co robią.


Znajdujący się w znakomitej formie Exciting Life, własność mieszkających w Polsce Sabiny i Saliha Plavaców, wprawił europejskich znawców wyścigów konnych w prawdziwe osłupienie ogrywając takie konie jak wspomniany wyżej Approve, irlandzki Broox (pierwszy w G3, drugi w G2, 79 tys. USD na koncie), Captain Chop (dwa razy drugi w G3), Split Trois (pierwszy w G3), czy amerykański Spirit of Battle (trzeci w G3, 40 tys. euro na koncie). Na grząskiej bieżni (bez zakrętów) najlepszy w dziesięciokonnej stawce okazał się dosiadany przez Mirco Demuro włoskiej hodowli ogierek Blue Constellation, który wygrał łatwo. O kolejne miejsca trwała walka.


Jako druga zameldowała się na celowniku irlandzka klaczka Wizz Kid pod Ioritzem Mendizabalem, trzecie miejsce zajęła dosiadana przez W. J. Lee klaczka Katla, także irlandzkiej hodowli, a czwarty był nasz Exciting Life, który miał w siodle stałego dżokeja Martina Srneca. Podopieczny trenerów Wyrzyka i Kluczyńskiego zarobił dla właścicieli 13.300 euro. Faworyzowany Approve zajął dopiero ósme miejsce. Ten klasowy folblut w przyszłym roku nie będzie już biegał, idzie do stadniny.


Niewątpliwy sukces konia z Polski niestety nie spotkał się z przychylnym przyjęciem większości służewieckiego światka wyścigowego, która niezbyt przychylnym okiem patrzy na kolejne sukcesy koni trenowanych przez osobę „spoza muru”. Adam Wyrzyk - człowiek, który zaczynał trenerską karierę z kilkoma okulawionymi arabami - zaczyna bowiem łamać wieloletni monopol na wygrywanie trenerów ze Służewca i kasować coraz to bardziej znaczące nagrody, a to jest dla wielu nie do zniesienia. Gdzie indziej sukcesy rywala wzmogłyby zapewne tylko sportową rywalizację, ale nie w Polsce, gdzie zawiść jest jedną z cech narodowych.


Ostatnio doszło do sytuacji ekstremalnej, pokazującej jak na dłoni miernotę niektórych ludzi ze służewieckiego hipodromu. Wyrzyk chciał zapisać na ogiera Kalin dżokeja walczącego w tym sezonie o czempionat jeźdźców. Kalin to bardzo dobry wyścigowiec, z dużymi szansami na zwycięstwo, więc dżokej chętnie zgodził się na dodatkowy dosiad. Po pewnym czasie zakomunikował jednak, że niestety musi odmówić, ponieważ trener, u którego jest zatrudniony na stałe, …zabronił mu dosiadania koni Wyrzyka. Z litości i przez wzgląd na długoletnią znajomość z tym trenerem nie wymienimy jego nazwiska. Nie będziemy również komentować tego ubolewania godnego wydarzania pozostawiając komentarz czytelnikom.


PASSA, Tadeusz Porębski