Start » Aktualności » 2011 » Wyjątkowo atrakcyjne pożegnanie sezonu wyścigowego

Wyjątkowo atrakcyjne pożegnanie sezonu wyścigowego

data publikacji: 24.11.2011, 20:18  |  autor: elwira  |  źródło: Tadeusz Porębski, PASSA   |  liczba komentarzy: 0
Prawie 200 koni pobiegnie w ostatniej dwudniówce na Służewcu

Miłośników koni i wyścigów konnych czekają w najbliższy weekend wyjątkowe atrakcje. Nie często zdarza się bowiem okazja obejrzenia w zaledwie dwa dni aż 198. ścigających się koni. Tak bogatego zapisu nie pamiętają najstarsi bywalcy Służewca.


W tym roku jesień nas rozpieszcza, więc warto w najbliższy weekend odwiedzić tory na Służewcu, aby pożegnać tegoroczny sezon wyścigowy. Oferta organizatora mityngu jest niezwykle bogata – w sobotę i niedzielę łącznie w szesnastu gonitwach będzie się ścigać 198 koni czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej, co daje przeciętnie około 12 koni w jednym wyścigu. Tak licznie obsadzone pola są w Polsce rzadkością, jednocześnie gwarantują moc emocji oraz wysokie wypłaty w totalizatorze. Typowanie wyników kilku sobotnio – niedzielnych gonitw, szczególnie handikapowych, które rządzą się własnymi prawami, są nawet dla znawców wyścigowej materii zadaniem porównywalnym z rozkoszami łamania głowy.


Konia z rzędem temu, kto prawidłowo wytypuje na przykład rozstrzygnięcie niedzielnego handikapu IV grupy na najkrótszym dystansie 1000 m, w którym ma uczestniczyć aż 13. folblutów. To prawdziwa loteria, bo o wyniku gonitwy będzie decydować wiele czynników, z których najważniejszy to prawidłowe przyjęcie startu. Koń, który choć o sekundę opóźni wyjście z maszyny startowej, jest na tak krótkim dystansie praktycznie bez szans na dobrą lokatę. Właściwie pewne, co do tego wyścigu, jest tylko jedno – kto trafi porządek, nie mówiąc o „trójce” lub „czwórce”, odejdzie od kasy poważnie wzmocniony finansowo. Gonitw o podobnym współczynniku trudności będzie w ostatniej dwudniówce przynajmniej 10. Poza dużą liczbą uczestników w poszczególnych wyścigach dodatkową trudnością jest to, że późną jesienią konie podlegają częstym zmianom formy, może się ona zmienić na lepszą lub gorszą nawet w ciągu jednego tygodnia. Dlatego tegoroczne służewieckie ostatki to prawdziwy raj dla poszukiwaczy „fuksów” oraz amatorów typujących na podstawie wyglądu konia podczas prezentacji na padoku, jego nazwy lub – tak, tak, to wcale nie przesada – na przykład numerologii.


Poza wymienioną wyżej gonitwą sprinterską najwięcej emocji powinny przynieść „arabskie” wyścigi o nagrody Geparda (sobota, 13 koni) i Gangesa (niedziela, 16 koni) oraz niedzielny grupowy wyścig dla dwulatków pełnej krwi (13 koni). Warto przypomnieć, że najwyższa wygrana w totalizatorze porządkowym w ostatnich latach (2.727 zł za zakład trzyzłotowy) padła w tym sezonie w 15-konnym wyścigu dla dwulatków. Nagrodzie Geparda towarzyszyć będą bardziej emocje sportowe, ponieważ jest to jedyna gonitwa w dwudniówce, która ma zdecydowanego, prawie 100 proc. faworyta. Jeśli opromieniony zajęciem trzeciego miejsca w prestiżowej, rozegranej w rekordowym czasie nagrodzie Europy ogier Kentauer Kossack doznałby porażki, byłaby to sensacja sezonu. Ale w sporcie różnie bywa, na Służewcu w przeszłości przegrywali nie tacy faworyci. Dotychczasowe wyniki pokazują jednak, że Kentauer Kossack wystąpi w roli „słupa” dnia, natomiast kolejne płatne lokaty są sprawą otwartą. Nasz typ: Kentauer Kossack, Pijon, King Ute, Nasch.


W 16-konnej stawce uczestników nagrody Gangesa na pierwszy plan zdają się wybijać fatalnie ostatnio przeprowadzony Ekorix, utalentowana Kasnarra El Amarna i dosiadany tym razem przez Aleksandra Reznikowa rosyjski kasztanek Maradonna. Groźny może być Walentino, który mimo dosiadu słabo radzącego sobie dotychczas w siodle Jana Kołakowskiego napędził ostatnio strachu silnym rywalom. Na więcej niż dotychczas pokazał stać jest Wasilewa, jeśli Cornelia Fraisl nie pogubi się w dystansie i nie pozwoli zamknąć się na ostatniej prostej może sprawić niespodziankę. Nie bez szans jest mocna rosyjska Bordija, która ścigała się w wyścigach rozgrywanych w znakomitych czasach, podobnie jak Didonna, która obok Wasilewa może okazać się „czarnym koniem” tej gonitwy. Germanio męczył się ostatnio z przeciętnym Czar-Hunem, ale wygrał w bardzo dobrym, jak na II grupę, czasie. Także tego ogiera chyba stać na dużo więcej niż dotychczas zaprezentował. Z dwóch koni wystawionych przez trener Darię Gutowską zdecydowanie lepszy wydaje się być siwy Sabedo, który pod koniec sierpnia stoczył wyrównany pojedynek o zwycięstwo z bardzo dobrym Wielkim Damatim. Pilarosa, Furiant, Werbel i Elsuenio to średniacy, którym będzie ciężko wywalczyć płatną lokatę. Trudne do oceny są Al-Ar i Zora. Klacz nie błyszczy w I grupie, natomiast ogier po grupowej wygranej dopiero zadebiutuje w tak mocnej stawce. Sariah Alkhalediah niczym specjalnym dotychczas się nie wyróżnił, ale pod doświadczonym Piotrem Krowickim stać go na dobry występ. Nasz typ: Germanio, Ekorix, Kasnarra El Amarna, Didonna.


Licznie obsadzona grupowa gonitwa dla 2-letnich folblutów zachęca do szukania „fuksów”. Doriatan wystawiony jest przez stajnię, która, w odróżnieniu od poprzednich sezonów, prezentuje katastrofalnie niską formę. Trudno oczekiwać, że w ostatnim dniu sytuacja odwróci się. Ciemnogniady Savage, półbrat niezłego San Jose, jest po ogierze Roulette, który przekazuje potomstwu szybkość. Jednak folbluty ze stajni Doroty Kałuby w tym sezonie nie błyszczą. Kara w dotychczasowych startach pokazała się z dobrej strony i powinna walczyć o miejsce na podium. Matador ma szybki „papier” ze strony matki, może być groźny. Po kiepskim debiucie Tropical Fly zaskoczył zajmując drugie miejsce, jednak pokonani przez niego rywale nie byli zbyt mocni. Dzisiejszy wyścig zweryfikuje wartość dobrego rodowodowo ogierka. Benijo natomiast mierzył się z silną konkurencją i radził sobie nieźle. Jego niemiecka matka na 8 startów wygrała 2, a ojciec matki, amerykański Big Shuffle, ścigał się z powodzeniem w sprinterskich gonitwach kategorii G1 i G3. Pod Piotrem Piątkowskim Benijo może powalczyć o płatne miejsce. Trrillo w debiucie nie zachwycił, ma jednak interesujący rodowód ze strony matki. Ojciec natomiast daje późno dojrzewające potomstwo. Dżagan przygalopował ponad 30 długości za Dangerous Caseyem i wystąpi w roli zdecydowanego autsajdera. Tematyce nie ułożył się ostatni wyścig, dosiadająca jej Lelyja złożyła protest, który wpierw został uwzględniony, a kilka dni później w atmosferze skandalu odrzucony. Z Tematyką trzeba się liczyć, jej debiut pokazuje, że to niezły koń. Turek to chyba folblut na przyszły rok, podobnie jak siwa Tejita po dającym późne potomstwo ogierze Kharoud. Nowa Ruda nie wyróżnia się „papierem” i późno debiutuje, co może oznaczać, że klaczka borykała się z problemami zdrowotnymi. Amerykański Robin Diamond jest synem zwycięzcy G1, dobrego średniodystansowca Tapita i wnukiem nie gorszego Pulpita. Matka ogierka na 21 startów wygrała 3 i tyle samo razy meldowała się na płatnych miejscach gromadząc na koncie ponad 50 tys. USD. Nasz typ: Robin Diamond, Benijo, Tematyka, Tropical Fly.


PASSA, Tadeusz Porębski

 

Nasze Typy
Sobota, 26 listopada, początek gonitw o godz. 10.30. Gon. I – Olympia, Nedjel, Kasnarra Khaleelah, Armina; gon. II – Ivo, Hairdressers, Varsaviana, Roleks; gon. III – Versus, Karateka, Mackenzie Spiers, Diaspina; gon. IV – Kentauer Kossack, Pijon, King Ute, Nasch; gon. V – Lascadell, Syderyt, Do It Again, Młody Corleone; gon. VI – Temmuz, Sudan, Nicke, Bursa; gon. VII – Spectacor, Szalu, Dżamiron, Nozomi; gon. VIII – My Sweet Dream, The Blue, Faghelaed, Solo Su.
Niedziela, 27 listopada, godz. 10.30. Gon. I - Fira Akba, Esteem, Parpan, Marielle CF; gon. II – Socorino, North Pacific, Thuram, Tudul; gon. III – Medryk, Developer, Donna Justyna, Indian Efi; gon. IV – Germanio, Ekorix, Kasnarra El Amarna, Didonna; gon. V – Robin Diamond, Benijo, Tematyka, Tropical Fly; gon. VI - Chara Naenz, Czar-Hun, Eukaria, Cejlonka; gon. VII – Ice Flurry, Czakor, Lucky Peter, Paradise; gon. VIII – Marlene, Green Dust, Salam, Charro.
Pewniak Tygodnia – Kentauer Kossack
Fuks Tygodnia – Dar Duni

Dodaj komentarz

Komentarze (0)


Dopuszczalne znaczniki: <b><i><br>Dodaj nowy komentarz: