Start » Aktualności » 2013 » Wspólne działanie kluczem do rozwoju wyścigów w Polsce

Wspólne działanie kluczem do rozwoju wyścigów w Polsce

data publikacji: 26.11.2013, 18:08  |  autor: elwira  |  źródło: PASSA, Tadeusz Porębski   |  liczba komentarzy: 0

tr Andrzej Walicki z og. Patronus po N. Derby

Fot: Finisz.pl
tr Andrzej Walicki z og. Patronus po N. Derby
Kończy się na Służewcu dominacja jeźdźców zza wschodniej granicy

Ostatnią gonitwę sezonu wyścigowego 2013 wygrał ogier Suo, który po zaciętej walce pokonał o łeb znakomicie przeprowadzonego w dystansie Szarifa. Skwitowanie sezonu i ogłoszenie corocznych czempionatów odbyło się w świetle fleszów i w obecności telewizyjnych kamer.

Czempionem jeźdźców z największą liczbą zwycięstw na koncie (76) został dżokej Szczepan Mazur, objawienie ostatnich lat na Służewcu. Nie przyznano nagrody w kategorii czempion trenerów. W rywalizacji kłusaków przyznano nagrody w trzech kategoriach: Koń Roku – Nitisa Josselyn (9 zwycięstw); Powożący Roku – Wanda Górniak (8); Trener Roku – Andrzej Najderski (12). Po raz pierwszy zorganizowano czempionat młodych jeźdźców, którego patronami byli burmistrz Ursynowa Piotr Guział, Polskie Stowarzyszenie Właścicieli i Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej oraz Totalizator Sportowy Oddział Wyścigi Konne. Najmłodszym czempionem został Błażej Giedyk, drugie miejsce zajął Ireneusz Wójcik, trzecie Artur Kupczyński.

W uroczystości wieńczącej zakończenie sezonu wyścigowego wzięli udział m.in. prezes zarządu Totalizatora Sportowego Wojciech Szpil, wiceprezes Grzegorz Sołtysiński oraz burmistrz Piotr Guział. W roli gospodarzy imprezy wystąpili organizator gonitw Włodzimierz Bąkowski, dyrektor Oddziału TS Służewiec - Wyścigi Konne oraz Feliks Klimczak, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych. Poinformowano zebranych gości, że inauguracja sezonu 2014, który będzie liczył 56 dni wyścigowych, nastąpi w dniu 21 kwietnia (drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy). Oficjalne wyniki posezonowych rankingów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 grudnia w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tygodnik Passa, który od ponad 10 lat szczegółowo relacjonuje przebieg służewieckich mityngów, corocznie publikuje własny ranking. Redagując go nie kierujemy się wyłącznie liczbami, nasze kryteria to także jeździecka rzetelność, talent i skuteczność, a w przypadku trenerów również jakość udzielanych graczom w internecie informacji o własnych koniach. Trenerem Roku 2013 jest według Passy pan Andrzej Walicki, nestor służewieckiego środowiska wyścigowego, wybitny znawca folblutów mający na koncie niezliczoną ilość wygranych gonitw, w tym wielu najwyższej rangi, nadto człowiek z klasą, rzadkość we współczesnym świecie. Andrzej Walicki zanotował dublety w dwóch najważniejszych i najwyżej dotowanych wyścigach sezonu - w Derby oraz w Wielkiej Warszawskiej, a droga jaką pokierował do sukcesu w Derby ogiera Patronus to trenerski majstersztyk. Wyróżnienie otrzymuje Wojciech Olkowski, wychowanek pana Walickiego, który idzie w ślady mistrza i może już pochwalić się wieloma spektakularnymi sukcesami na torze, jak również ogierem Star Poker, najlepszym obecnie polskim sprinterem, rekordzistą toru na dystansach 1400 i 1600 m.

Koniem Roku nie może być nikt inny jak wspomniany wyżej triumfator Derby oraz Wielkiej Warszawskiej ogier Patronus. Tu uzasadnienie uznajemy za zbędne. Kolejne kategorie to Jeździec Roku Szczepan Mazur oraz wyróżniony w tej kategorii Tomas Lukasek, dżokej z Czech często goszczący na Służewcu. Były to bez wątpienia dwie najlepsze techniczne i najrzetelniejsze jazdy na Służewcu w minionym sezonie. Dla wielu miłośników wyścigów konnych wybór Katariny Barborikowej na Amazonkę Roku może być dużym zaskoczeniem, ale naszym zdaniem jest to wybór jak najbardziej uzasadniony. Katarina pokazała bowiem nieprzeciętny talent oraz zmysł taktyczny, a jej dwa spektakularne zwycięstwa podczas wielkiej gali we Wrocławiu (8.09.) na klaczach Meadow Rose i Silver Star zrobiły na nas duże wrażenie. Barborikowa może pochwalić się również najwyższym procentem (liczba dosiadów/liczba zwycięstw) spośród jeźdźców na stałe ścigających się na polskich torach.

Brylantem czystej wody jest Błażej Giedyk, wychowanek trenera Janusza Kozłowskiego, w naszej opinii Rewelacja Jeździecka Roku. Jego jazdy w ostatnich dniach na ogierach Incinatus i Szarif to pokaz najwyższych jeździeckich kwalifikacji. Cieszy fakt, że powoli kończy się na Służewcu dominacja jeźdźców zza wschodniej granicy. Zdaniem wielu, obecnie trzy najlepsze jazdy na Służewcu to Polacy - Szczepan Mazur, Błażej Giedyk oraz Piotr Piątkowski, wielokrotny czempion toru. Andrzej Zieliński, hodowca i zagorzały pasjonat wyścigów konnych, wyhodował w ostatnich latach aż cztery znakomitości - ogiery Prince of Ecosse, Patronus, Pillar oraz świetnie rokującego dwulatka Predator. Tytuł Hodowca Roku trafia więc w jak najbardziej godne ręce. Konie trenowane przez Janusza Kozłowskiego i dosiadane przez stajennego dżokeja Rumena Ganczewa - Panczewa dominują w płotach, ale w tym sezonie nie sposób pominąć spektakularnego sukcesu polskiej klaczy Habana, która niespodziewanie wygrała gonitwę Wielka Wrocławska, najwyżej dotowany (175 tys. zł) wyścig przeszkodowy w tej części Europy, bijąc bardzo dobre konie zagraniczne.

Blamaż Roku to dżokej Anton Turgajew, którego nieuczciwa jazda na znakomitej arabskiej klaczce Ancely długo jeszcze pozostanie w pamięci bywalców Służewca jako jeden z największych wyścigowych kantów w historii warszawskiego toru. Turgajew to sympatyczny, pracowity i zdolny chłopak cieszący się dotychczas dobrą reputacją. Powinien jednak być bardziej rozważny, dobrą reputację można bowiem stracić w jednym dniu, na jej odzyskanie pracuje się przez wiele lat.

W naszej opinii miniony sezon wyścigowy był bardzo udany. Zorganizowano m.in. wielki międzynarodowy mityng we Wrocławiu, a kilka wysoko dotowanych gonitw zwabiło na Partynice wiele dobrych koni z zagranicy. Najbardziej cieszy to, że była to wspólna akcja, której uczestnikami byli wrocławski samorząd, Dolnośląskie Towarzystwo Wyścigów Konnych - Partynice, Totalizator Sportowy oraz Polski Klub Wyścigów Konnych. Efekt współpracy znakomity, co dobrze rokuje na kolejne lata. Gale organizowane na Służewcu przyciągały na tor tysiące widzów, a frekwencja na jubileuszowej setnej Wielkiej Warszawskiej zaskoczyła samych organizatorów. Na stałe wpisały się w wyścigowy kalendarz międzynarodowa nagroda Europy sponsorowana przez szejka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz nieoficjalne mistrzostwa świata amazonek. Totalizator Sportowy, organizator gonitw na Służewcu, zaproponował Katarczykom zorganizowanie w Warszawie wyścigowego Qatar Day i jest to ruch w dobrym kierunku, ponieważ katarski Jockey Club jest wyjątkowo hojnym sponsorem (m.in. Łuk Triumfalny w Paryżu z całodzienną pulą nagród w wysokości 6 mln euro). Krótko mówiąc, na warszawskim hipodromie wreszcie zapanowała stabilizacja. I oby tak dalej.

Tadeusz Porębski
PASSA

 

*******************************

SEZON WYŚCIGOWY 2013 WEDŁUG PASSY


Trener Roku: Andrzej Walicki
Wyróżnienie: Wojciech Olkowski

Jeździec Roku: Szczepan Mazur
Wyróżnienie: Tomas Lukasek

Amazonka Roku: Katarina Barborikova (Partynice)

Rewelacja Jeździecka Roku: Błażej Giedyk

Koń Roku: Patronus
Wyróżnienie: Star Poker

Hodowca Roku: Andrzej Zieliński

GONITWY PŁOTOWE

Koń Roku: Leading Light, Habana (ex aequo)

Trener Roku: Janusz Kozłowski

Jeździec Płotowy Roku: Rumen Ganczew - Panczew
Wyróżnienie: Andrii Chopyk

KŁUSAKI

Kłusak Roku: Usita

Powożący Roku: Wanda Górniak

Trener Roku: Roman Mateusiak

Typer Roku: Katarzyna i Krzysztof Romaniuk (www.wyscigi-konne.info)

Blamaż Roku: Anton Turgajew za nieuczciwą jazdę na klaczce Ancely w dniu 29.06.