Start » Aktualności » 2014 » Sezon wyścigowy 2014 według tygodnika PASSA

Sezon wyścigowy 2014 według tygodnika PASSA

data publikacji: 26.11.2014, 10:14  |  autor: elwira  |  źródło: Tadeusz Porębski, Passa   |  liczba komentarzy: 1

Fot: Finisz.pl

Tygodnik Passa, który nieprzerwanie od ponad 13 lat szczegółowo relacjonuje przebieg służewieckich mityngów, corocznie publikuje własne skwitowanie sezonu. Nie jest to jednak championat, w którym zwyciężają posiadacze największej liczby zwycięstw w poszczególnych kategoriach. Kwitując sezon nie kierujemy się wyłącznie liczbami, nasze kryteria to także jeździecka rzetelność, talent i skuteczność, a w przypadku trenerów również jakość udzielanych graczom w internecie informacji o własnych koniach.

Trenerem Roku 2014 jest według Passy pan Maciej Janikowski, któremu naszym zdaniem należy się ten laur za wytrenowanie wspaniałego araba Arash, jak również za spektakularne sukcesy trenowanych przez niego dwuletnich koni pełnej krwi. Ma on w stajni 11 dwulatków, które w sumie odniosły aż 16 zwycięstw, tak w wyścigach grupowych, jak i poza grupami. Ogierek Va Bank lekko wygrał trzy gonitwy nie zaznając w swojej krótkiej karierze goryczy porażki.

Wybierając Konia Roku stanęliśmy przed dylematem, czy więcej ważą wygrane przez klacz Greek Sphere ze stajni Andrzeja Walickiego Derby i Wielka Warszawska, czy też pasmo sukcesów Arasha, który wygrał w kapitalnym stylu sześć wyścigów z rzędu, w tym cztery gonitwy najwyższych kategorii i jest koniem niepokonanym. Uznaliśmy, że klacz jest wyścigową znakomitością, ale Arash to koń zjawiskowy jaki pojawia się na torze raz na wiele lat. Stąd nasza decyzja.

Kolejne kategorie to Jeździec Roku. Czeski internacjonał Tomaš Lukašek w tym sezonie bardzo często gościł na służewieckim hipodromie. Jesienią wielu graczy wyrażało opinię, że wystarczyło grać Czecha na każdym koniu, aby zakończyć sezon na plusie. Techniką jazdy, umiejętnościami, zmysłem taktycznym i rzetelnością Tomaš bije na głowę służewieckich rywali, dlatego też jego nominacja w tej kategorii wydaje nam się oczywista. Amazonka Roku i Rewelacja Jeździecka Roku to w obu przypadkach Joanna Wyrzyk, rozpoczynająca dopiero karierę na torze córka trenera Adama Wyrzyka. Ta młoda urodziwa dama jest wielkim talentem i zapowiada się na rasową dżokejkę. Hodowcą Roku jest w naszej opinii Zbigniew Górski, hodowca i właściciel zjawiskowego Arasha. Ten sympatyczny, wiecznie pogodny i błyskotliwy mężczyzna od kilku lat metodycznie dąży do celu nie żałując sił i środków. Wspierają go przyjaciele i wspólnicy, podobni mu pasjonaci koni wyścigowych - Adam Chodowiec oraz zadomowiony w Polsce Hindus Kishore Mirpuri.

W gonitwach płotowych dominatorami od kilku lat jest wyścigowe małżeństwo trenerów Katarzyna i Janusz Kozłowscy, których kolejni podopieczni nie dają rywalom wielkich szans. W tym roku na wewnętrznej bieżni królował ogier Test dosiadany przez Pawła Gogolewskiego. Natomiast polski kłus to trener i powożący w jednym Roman Mateusiak oraz jego wychowanka znakomita klacz Usita, która w 19 startach odniosła aż 12 zwycięstw.

Postanowiliśmy dodatkowo przyznać dwa wyróżnienia. Pierwsze dla trenowanego przez Sergiusza Zawgorodnego arabskiego ogiera Wasilew. Był to bez wątpienia najbardziej bojowy koń na Służewcu, nie bojący się żadnego przeciwnika i oddający w gonitwie wszystkie swoje siły. Jeśli dodać do tego fakt, że Wasilew prezentował świetną dyspozycję przez cały sezon, co zdarza się rzadko, bo koniom wyścigowym, podobnie jak sportowcom, nader często zdarzają się gorsze dni, nagroda w postaci wyróżnienia wydaje się być jak najbardziej uzasadniona.
Drugie wyróżnienie dla Ryszarda Zielińskiego, który postanowił ograniczyć do minimum udział w swojej dochodowej spółce i zdecydował się na prowadzenie niepewnego dzisiaj, bardzo trudnego i niewdzięcznego biznesu jakim jest hodowla koni wyścigowych. Tym samym stał się wspólnikiem swojego brata Andrzeja od lat zajmującego się hodowlą koni w swojej podwarszawskiej stadninie Pegaz oraz kolejnym pasjonatem wyścigów konnych.
Tadeusz Porębski

Z ostatniej chwili: Prokuratora Rejonowego Warszawa Mokotów w Warszawie z dnia 19 listopada 2014 r. wszczęte zostało śledztwo pod sygnaturą 1 Ds/934/14 w sprawie przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego Feliksa Klimczaka pełniącego funkcję prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, to jest o czyn z art. 231 § 2 kk. Do sprawy powrócimy w kolejnym wydaniu Passy.Trener Roku: Maciej Janikowski

Jeździec Roku: Tomaš Lukašek

Amazonka Roku: Joanna Wyrzyk

Rewelacja Jeździecka Roku: Joanna Wyrzyk

Koń Roku: Arash

Wyróżnienie: Wasilew

Hodowca Roku: Zbigniew Górski

Wyróżnienie: Ryszard Zieliński

GONITWY PŁOTOWE

Koń Roku: Test

Trenerzy Roku: Janusz, Katarzyna Kozłowscy

Jeździec Płotowy Roku: Paweł Gogolewski

KŁUSAKI

Kłusak Roku: Usita

Powożący Roku: Roman Mateusiak

Trener Roku: Roman Mateusiak

Typer Roku: Robert Zieliński (bombawgore.pl – 435,5 pkt.)