Forum dyskusyjne FINISZ.pl Strona Główna Forum dyskusyjne FINISZ.pl
kontakt z adminem redakcja @ finisz.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Transmisja na żywo -szok
Autor Wiadomość
Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Nie Lip 24, 2011 19:21   Transmisja na żywo -szok

Większego wstydu, niż za sprawą transmisji na żywo ,którą zgotowały mi wyścigi ,już chyba nie doświadczę.Proszę sobie wyobrazić sytuację: żona ma gości,wiedzą ,że lubię konie,mówią ;to pokaż nam te konie w internecie,ja na to: dobrze się składa ,są derby arabów.Oglądamy wszysto ładnie,no mówią :wyścigi się postrały.Aż tu nagle słyszymy dosłownie:to h....,to h..... potem chrząkanie ,chrumkanie ,pobekiwanie i jakieś dziwne odgłosy -szok ,jest mi głupio ,nie wiem co powiedzieć.Nie wiem, co moi zanajomi poza krajem ,moze nie oglądali i nie słyszeli ,aż mi wstyd się pytać.Ja protestuję i stanowczo sobie wypraszam.To skandal,skandaliczny.Były różne usterki ,braki dżwięku i obrazu ,i inne głupoty ,ale to przekracza wszystkie dopuszczalne granice .Pan Stasz ma dobre samopoczucie?
Ostatnio zmieniony przez Koniofan Nie Lip 24, 2011 20:17, w całości zmieniany 1 raz  

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Nie Lip 24, 2011 21:48   

Powracam do tego nieszczęsnego incydentu.On był największą gafą ,ale często oglądając tramsmisje na żywo , odnoszę wrażenie,że nikomu nie zależy na ich jakości i odpowiednim poziomie, i nikt tego nie kontoluje.Litości ,te transmisje ogląda cała Polska i nawet ludzie ze świata.Przecież ktoś za to bierze pieniądze i niech właściwie wykonuje swoje obowiązki, i jak to świadczy o wyscigach na SŁużewcu ,które są końską wizytówką naszego kraju.Czy wyścigowi "rządziciele" nie mają wstydu,honoru i żadnych ambicji
Pozdrawiam

adas 
Grupa I
Adaś

Wysłany: Nie Lip 24, 2011 22:05   

W czasie dekoracji po Derby z głośników dobiegały niecenzurowane słowa .
Jakby ktoś kogoś molestował w kabinie na dachu .
To ten ćwierć inteligent , nie wyłączył mikrofonu .
Piekniejsza część publiczności była w szoku .
Słyszałem jak jedna pani w kapeluszu , miała pretensje do męża .
“Gdzie ty mnie przyprowadziłeś “ mówiła zawstydzona .

Panie Stasz , ten człowiek nie potrafi przeczytać poprawnie tekstu .
Czy nie razi Pana jego słownictwo i teksty jakie mówi do mikrofonu .

Może jakiś konkurs na spikera …
Maciek Rowiński pojawia się na wyścigach , ma bardzo dobry głos .
Arturze licze na Ciebie , wstydziłes sie dziś przy dekoracji .
Janek tez był zmieszany ...
Ostatnio zmieniony przez adas Pon Lip 25, 2011 06:09, w całości zmieniany 1 raz  

pasjonat
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 01:22   Wielkie oburzenie?

Panowie Koniofan i Adaś chyba trochę przesadzacie. ;)
Nic takiego się nie stało! Też byłem na padoku jak Szydlikowi się dwa razy wymsknęło, ale żadne panie w kapeluszach (dziś chyba mało "berecików" było) nie wyrażało swego oburzenia, a raczej zapanowała ogólna wesołość i ludzie śmiali się.
Przykro Adasiu to co piszesz o Szydliku! Takiego komentatora gonitw Służewiec nie miał i mieć nie będzie. Jego wiedza wyścigowa i charyzma oraz entuzjazm i zaangażowanie w komentowaniu gonitw, nie mają sobie równych. To, że czasem konie pomyli i zamiast imienia konia, poda imię jego matki czy ojca nie jest aż takim błędem, z rozpędu to robi. Chyba zazdrośc przez ciebie przemawia, ech te tęsknoty za byciem w KT ;) .
Jak byś tak miał zwalniać ludzi z toru, to i kilka trenerów byś musiał zwolnic, którym również zdarza się niecenzuralne słownictwo w kontaktach z mediami (sytuacja z Derby - tr. Z. i red Z.). Co prawda nie szło to na fonii wyścigów, ale i tak obiegło środowisko wyścigowe.
Każdemu mogą puścić nerwy!
Więcej tolerancji dla bliźnich panowie. :)

adas 
Grupa I
Adaś

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 06:09   

Post usunięty przez administratora.
Ostatnio zmieniony przez paweł Wto Lip 26, 2011 16:57, w całości zmieniany 1 raz  

Brava
Grupa III

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 10:05   

Takie wpadki się zdarzają i to nie tylko na torze. Przypomnijcie sobie Tomasza Lisa i Zbuczyn. I wcale nie przeszkodziło to jego dziennikarskiej gwieździe dalej błyszczeć. Wina tych, którzy są odpowiedzialni za obsługę techniczną, bo przeklinanie to nie rzadkość..

kostor 
Grupa II
YellonkY

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 19:21   

Zgadzam się z obrońcami Pana Szydlika. Nic wielkiego się nie stało, na przyszłość zapewne będzie bardziej uważny.

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 19:38   

Oczywiście -nic się nie stało To odrazu proponuje ,na wejście witać przybyłych stekiem wyzwisk a podzczas transmisji na żywo, co jakiś czas rzucać wiązanki.Czy nie rozumiecie ,że na wyścigach potrzebne są pilne zmiany.To są chyba wyścigi konne a nie chodowla starych świętych krów.Green Maestro odszedł ,na innych czas .Trzeba przewietrzyć wyścigi.Czy tam są stanowiska i funkcję dośmiertne?
Teraz liczy się jakość ,fachowość .Polska i świat idzie do przodu, a wyścigi się cofają.Tego dukania,plecenia głupot ,szamotania się z mikrofonami mają już wszyscy od lat dość .To kpina i pośmiewisko z wyścigów.Otwórzcie szeroko oczy,Wstyd kogoś przyprowadzić na wyścigi.
Ostatnio zmieniony przez Koniofan Pon Lip 25, 2011 19:40, w całości zmieniany 1 raz  

Newmarket
Grupa I
stajnia wyscigowa

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 20:25   

A Koniofan pewnie jest idealem, ktory nie uzyl nigdy w zyciu slowa powszechnie uwazanego za wulgarne.

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 20:46   

Nie mówię ,że jestem święty ,na wszystko jest miejsce i czas,ale na litość boską, to jest miejsce wyższej użyteczności a transmisji sucha i ogląda ją cała Polska i świat.Przychodzą ludzie z wyższych sfer,z różnych środowisk,kobiety, dzieci i tak samo oglądają w internecie.To jest niedopuszczlne ,a nie wiem ,czy prawnie nie karalne-użwanie wulgaruzmów w takich miejscach.Czy ktoś kto doświadczy czegoś takiego, przyjdzie na wyścigi albo będzie chciał mieć coś z nimi do czynienia.Na wyścigach jest jak na śmietniku i w chlewie,strach wejść do toalety a teraz mamy tez język rynsztokowy.Wołam i apeluję o litość i zmiłowanie się nad bywalcami i gośćmi wyścigów.Czy coś zmieni opinię o wyścigach.Narzekamy i krytykujemy red.Zilińskiego,ale jego programy o wyścigach w TVN Sport sa bez zarzutu,gdyby coś takiego tam się stało ,wylecieli by wszyscy ,na zbity pysk

karina
Grupa I

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 20:52   

cała Polska i świat?
P.s w niedziele na parterze dodatkowym uatrakcyjnieniem była bijatyka
Ostatnio zmieniony przez karina Pon Lip 25, 2011 20:53, w całości zmieniany 1 raz  

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 21:05   

Tak bójki ,pijaki, ludzie z odchyleniami -to wszystko jest na wyścigach .Co robi ochrona .Kiedyś szjbusów,pijanych, bluzgających i inny nieodpowiedzialny element wyprowadzali z wyścigów .Taka tłuszcza ludzka musi mieć nad sobą bat.Ludzie muszą się czuć bezpiecznie

Rzecznik Koni
Grupa III
Rzecznik Koni

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 21:07   

Koniofan napisał/a:
To są chyba wyścigi konne a nie chodowla starych świętych krów.Green Maestro odszedł ,na innych czas

Koniofanie, może i na ciebie już czas? Zrzędzisz i marudzisz - czy to oznaka podeszłego wieku czy skaza charakteru? W innym wątku na tym forum przywaliłeś z grubej rury Bogu ducha winnemu Pasjonatowi, na mnie jakiś czas temu też napadłeś zupełnie bez przyczyny. Zdziwiłbyś się jaki piękny jest świat gdybyś od czasu do czasu zechciał posłuchać (albo poczytać) kogoś oprócz Koniofana i może nawet trochę polubił ludzi.

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 21:17   

Tak ,ale nie chcę nic wielkiego .Chcę tylko nornalnych ,zwyczajnych wyścigów .Czy się przed śmiercią tego doczekam ?.Czy będziemy tkwić w tym wyścigowym bagnie bez konca? Czy jest jakaś siła ludzka ,która to zmieni ? Czy zostaja już tylko modlitwy i czy wszyscy maja wsadzać lby w kubeł i cicho siedzieć?

Rzecznik Koni
Grupa III
Rzecznik Koni

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 21:30   

To już brzmi przyjemniej, Koniofanie. Przynajmniej w moich uszach (oczach?). Ja co prawda przychylam się raczej do zdania tych, ktorzy występ p. Szydlika uważają za raczej zabawną wpadkę, bardziej chyba zawinioną przez obsługę techniczną niż przez niego, ale jeśli ciebie to tak bardzo zabolało, to mogę to zrozumieć. Zrób tylko szybki rachunek sumienia: ile razy wymknęło ci sie to co nie powinno, gdy nikt cię nie słuchał? Albo myślałeś, że nikt nie słucha? Ja na pewno mam sporo takich grzechów na sumieniu. Uważam jednak, że agresja słowna i zupełnie niuzasadnione obrażanie rozmówców (współpisaczy? :mrgreen: ) bardziej szkodzi wizerunkowi świata niż grube słowo rzucone w nieodpowiednim momencie.

Espadero
Grupa II

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 22:05   

JUz tyle lat jestem na wyscigach ze slyszalem wiele rzeczy przez mikrofon nie mam prawa nikogo oceniac moge tylko powiedziec albo napisac innymi slowy wyrazic swoje zdanie co do transmisji i uwazam ze jest najgorzej od wielu lat Pamietam i az sie Lezka krecii jak komentowala biegi pewna pani nos konia na celeowniku to byl pryszcz konskie chrapy wylapywala w dystansie nie pomylila sie nigdy jaka szkoda ze jej nie ma ale mamy za to program zielony :) ))

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 22:13   

Staram się nikogo nie obrazać i nie czynić nikomu tego ,co i mnie nie miłe.Nie czynię nic ,jeśli nie jestem sprowokowany,zaczepiony czy ktoś lub coś mnie obraża.Jeśli ktos wypisuje bzdury,czy nie reagować ?.Jeśli wyścigi obraziły mnie ,moja rodzinę i gości poprzez tą transmisję ,mam nie reagować i nie wyrazić swojej dezaprobaty ? Czy całe lata będąc na wyścigach muszę wysłuchwać niefachowych komentarzy,spikera ,który nie może prawidłowo podać wyniku gonitwy,prawidłowo podać wypłaty,który całe lata myli konie, nie wie do czego słuzy mikrofon i jest nie z tego swiata,czy to jest normalne ? Dlaczego to jest tolerowane? Czy to jego miejsce?
Nazbierało się szereg nieprawidłowości ,które trzeba i można łatwo usunąć ,tylko ,ktoś musi podjąć jakieś decyzję ,wyrwać wyścigi z tego letargu.To nie moze tak być .Czy my jesteśmy gorsi od Czechów i Słowaków ,którzy maja normalne wyścigi i w czym jest problem?
Wszyscy to widzą i nikt nie reaguje,czy dlatego, że wyścigi są państwowe -to znaczy niczyje ? Ale przecież wszyscy uczestniczymy w tym wyścigowym przedstawieniu ................. ręce opadają. Radość z samych występów koni na torze znika.................

pasjonat
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 22:28   

Śmiechu warte!
Koniofan chce usuwać skutki, nie badając przyczyny. Zrozumienie związków przyczynowo-skutkowych jak widać sprawia problemy nie tylko dzieciom i młodzieży.
Problem nie tkwi w tym co powiedział Szydlik, czy rzucił mięsem czy kogoś opieprzył (ma do tego prawo), tylko w przestarzałej technice i anachronicznych urządzeniach do transmisji audio na torze. Konrad już w zeszłym roku apelował by zrobiono "coś z tym cholernym sprzętem" i alarmował na jakim złomie muszą pracować. Twierdzę, że to absolutnie nie jest wina Szydlika i nie jego powinno się piętnować.
Adaś rządny zemsty na każdym, kto był za jego usunięciem z KT, tylko patrzy na kim się zemścić i gotów jest wszystkich utopić w łyżce wody.
Chcecie "'głowy" Szydlika. Przypominają mi się czasy PRL kiedy B. Pawlika wywalili z "Misia z okienka", za...no, pamiętacie za co? Za "'pocałujcie misia (mnie?) w dupę". Nie wywalili operatora dźwięku tylko aktora. Na szczęście czasy PRL-u się skończyły.
Adasiu czy ty właśnie w taki sposób załatwiałeś problemy będąc w KT? Waliłeś oponentów po łbach?

Newmarket
Grupa I
stajnia wyscigowa

Wysłany: Pon Lip 25, 2011 23:20   

pasjonat napisał/a:
Konrad już w zeszłym roku apelował by zrobiono "coś z tym cholernym sprzętem" i alarmował na jakim złomie muszą pracować.

Widzialam na wlasne oczy ten sprzet...

singspiel 
Kategoria B

Wysłany: Wto Lip 26, 2011 11:43   

porównywanie programu, który robiony jest na żywo / jednak w TV SPORT, a nie TVN, tam obsługa techniczna też przysypia / z programem, który jest montowany przez całą grupę specjalistów zza konsolet, jest pomyłką.
Sprzętu nie będę komentował, bo w umowie jest zapis o tajemnicach handlowych i technicznych. To jednak, że mikrofon potrafi zrobić wysiadkę w trakcie wyścigu, pewnie jednak zauważyliście.
Singspiel / pozdrawiam urlopowo /

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Wto Lip 26, 2011 13:24   

Tak ,przepraszm miałem na myśli i ogladam ,oczywiście TVP Sport

adas 
Grupa I
Adaś

Wysłany: Wto Lip 26, 2011 16:47   

Spodziewałem się silniejszej obrony spikera .
Jednocześnie mocniejszego ataku na moja osobę .
Może ktoś uzna argumenty obrońców , że to wina mikrofonu …
Złego sprzętu , kiepskiej realizacji dzwięku …
Mnie zupełnie te argumenty nie przekonują .
Ja znam doskonale tego człowieka …
Dla mnie to jest koniec tematu .
Dziekuję koledze KONIOFANOWI , który pierwszy napisał o sprawie .

Ponieważ nikt ze strony organizatora , ani sam spiker nie przeprosił publiczności , ani internautów za obrazliwe slowa .
Postanowiłem zrobić to sam .

PRZEPRASZAM ZGROMADZONĄ WIDOWNIE NA TRYBUNIE SŁUŻEWIECKIEJ , W EKSPOZYTURACH W CAŁYM KRAJU I PRZED EKRANAMI MONITORÓW KOMPUTEROWYCH ,
ZA OBRAZLIWE SŁOWA JAKIE PADŁY Z UST SPIKERA W CZASIE DEKORACJI OGIERA SABIR PO GONITWIE DERBY .
W SZCZEGÓLNY SPOSÓB CHCIAŁEM PRZEPROSIĆ PANIĄ IZABELLĘ PAWELEC -ZAWADZKĄ , ORAZ PANA WŁADYSŁAWA BYSZEWSKIEGO ,
ZA DYSKOMFORT JAKIEGO DOZNALI W CZASIE TEGO INCYDENTU.

karina
Grupa I

Wysłany: Wto Lip 26, 2011 19:14   

dlaczego dwie osoby w sposób szczególny?

obywatel71
Grupa III

Wysłany: Śro Lip 27, 2011 23:20   OBRONA SPIKERA!!!

Wspominam sobie sezon kiedy nie było totalizatora, trzeba było grać na kartkach "u ludzi", ogrzewania w listopadzie nie było... to było nawet śmiesznie, a może i romantycznie z nadzieją, że to już dno, albo i koniec.

Teraz jest żałośnie. Wszystko jest upudrowane tylko, kurz zamieciony pod dywan, śmieci pod łóżko, trawa pomalowana na zielono, uśmiechy w telewizji doczepione...

Proszę mnie krytykować, ale jak już wolę stać na zimnie, bez telewizora, bez totalizatora, bez oszustwa. Albo oglądać wyścigi w internecie i udawać, że nic poza końmi nie ma.

Mówię to dlatego, że dopóki nie zostaną wyremontowane obie(!) trybuny zabytkowe toru wyścigów (plus cała infrastruktura do treningu, stajnie itd.), to nie mówmy o otoczce i wydarzeniach "pozatorowych". To mija się z celem. To jest jakiś dziwaczna perwersja (masochizm?) komentować, że ktoś tam się pobił, czy spiker się wygłupił, kiedy nieopodal sterczą ruiny (dosłownie ruiny grożące zawaleniem, systematycznie zamykane) dawnej wielkości tego toru.

To tak jakby na widok zgwałconej dziewczyny, bez butów, w podartej sukience powiedzieć:
"Rozmazałaś się pod oczami".

Dla mnie sytuacja z komentarzem była trochę głupkowata, ale śmieszna. Gdyby to był jedyny problem to trzeba doprowadzić chociaż do oficjalnych przeprosin. Ale teraz? Nie udawajmy...

P.s

Przeczytałem to co napisałem i zastanawiam się czy zamieścić. Pewnie za mocno, pewnie w afekcie, ale niech pójdzie.

Chociaż jak ochłonąłem to sądzę, że rację mają ci, którzy zawsze zwracają uwagę na uchybienia. Cały czas trzeba to robić. Po cegiełce coś poprawiać. Mam tylko wrażenie, że czasem najważniejsze są pozory.

A potem wyjdzie na to, że wszystkiemu jest winny obecny organizator. ON JEST WINNY, ale przecież nie wyłoży kilkuset milionów (może więcej), które są konieczne do renowacji toru i jego zabudowań.

pasjonat
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lip 28, 2011 00:13   

Dobrze napisałeś obywatelu71.
Doskonale przedstawiłeś swoje odczucia i zapewne wiele osób je podziela, ja na pewno tak.

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Czw Lip 28, 2011 10:08   

Byłem na wyścigach w okresie ich prosperity i w okresie ,gdy groziło ,że będą zamknięte,więc mam możliwość porównywani i oceniania.W wielu sprawach masz rację obywatelu 71.Jednak wszystkich boli ,że mijają lata a prawie nic się nie dzieje.Gdyby wyścigi oddano we właściwe ręce tych ,co je stworzyli lub poprostu sprywatyzowano musiało by być lepiej.Tak potrzebne są duze pieniądze,ale niezbędne jest zaangażowanie i chęć dokonania poprawy, a nie myślenie jak upiec pieczeń dla siebie ,jak się otrzymało z nadania (jak za króla) wyścigi.W dyskusji o zalaniu wyścigów jedna z forumowiczek zwóciła uwagę ,że jak się chce ,to pieniądze można znależć(wyrwać diabłu z gardła).Zresztą totolizator ma pieniadze na odbudowę i budowę obiektów, tylko dlaczego nic nie jest robione.To niefortunne zdarzenie jest kolejnym sygnałem ,ze na wyścigach jest zle i robienie dobrej miny do złej gry nic nie pomoże,udawnie ,że wszystko jest Ok ,urabianie VIP-ów ,nic nie daje i jest żenujące.Ma to tylko zabezpieczać swoje stołki i lukratywne posadki.
Odnośnie P.Szydlika jest to człowiek zasłużony ,z ogromną wiedzą o wyścigach i koniach ,głęboki ich miłośnik,ale moim zdaniem na komentatora i spikera się nie nadaje.
Moze, jak mu podstawią i uruchomią mikrofon,powiedzieć jakiś komentarz o patronie danego biegu,historii wyścigów i to wszystko .
Pozdrawiam

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Czw Lip 28, 2011 14:11   

Szczyt bezczelności
Na stronie torsłuzewiec jest właśnie zaproszenie ,by przyjć z rodziną na wyścigi.
Moja rodzina i znajomi nie przyjdą ,choć bym ich ciagnął na siłę i obiecywał złote góry.Ciekawe -ma być minister.Czy i jego nie spotka jakaś "niespodzianka" ?
A moze wreszcie jakiś reprezentant wyścigów przeprosi ogół, za to ostatnie ładne przedstawienie,spóbuje jakoś sprawę załatwić ,czy może dalej będą sobie kpić z ludzi i mieć nas za nic.

Hipodrom 
Grupa II

Wysłany: Czw Lip 28, 2011 16:59   

Wpadka była, nie ulega wątpliwości.
Jednak czy obrońcy moralności zakażą oglądania w telewizji tego pana, który potrafi komunikować się w studio w taki sposób?
http://www.youtube.com/watch?v=EduLHSiQcK4

I jakoś nic się nie dzieje. Takich przykładów są dziesiątki, zwłaszcza wśród polityków (vide kolor ubioru pewnej małpy czy też wypowiedzi sejmowe czołówki polityków typu "trwa mać") i jakoś nikt nie podaje się do dymisji.
Można oceniać żle zaistniały fakt ze Służewca ale to niestety jest cząstka naszej rzeczywistości. I albo gremialnie zajmiemy się naprawą obyczajów albo dajmy sobie z tym spokój i piszmy o czymś nowym.

Drago 
Grupa III

Wysłany: Nie Lip 31, 2011 10:26   

Każdemu się zdarza, poza tym z tego co usłyszałem z ust pana Szydlika to wulgaryzmów padło 2-3 (toż to po gonitwach nie raz padają takie i inne okreslenia nt. wyscigów), a kierowane były do realizatorki w sprawie tego co puszczają w tv. Słyszałem jeszcze dwie rozmowy przez tel (np. z wypłatami), albo ktoś dzwoni do komentatora, a ten mówi "tak, wyłączyłem", więc wina stoi po stronie sprzętu, z którym sprawozdawca musi się męczyć w każdej gonitwie, bo nie raz da sie słyszeć jakies brzdeki, bo cos nie łączy.

Dobre, to nie było. Pech chciał, że akurat w dzień derbowy, a nie w taki gdzie nie ma nagród i mało kto by to zauważył.

Koniofan 
Kategoria B

Wysłany: Nie Lip 31, 2011 10:32   

Oj ,biedaczki ,zdarzyło się ,nic wielkiego sie nie stało,nie ma się czym przejmować-dobrze ,że Prezydent nie ma małych dzieci i nie oglądały koniczków w tym czasie.
Jasiu chodż tu na chwilę ;Cacy ,cacy i masz po glacy :mrgreen: Śmiać się ,czy płakać ?
Ostatnio zmieniony przez Koniofan Nie Lip 31, 2011 10:58, w całości zmieniany 1 raz  

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi