Start » Hodowla » weterynaria » Endoskopia wysiłkowa górnych dróg oddechowych

Endoskopia wysiłkowa górnych dróg oddechowych

data publikacji: 07.05.2013, 10:52  |  autor: elwira  |  źródło: lek. wet. Eliza Anna Niemczycka   |  liczba komentarzy: 0

Przed badaniem endoskopowym

Przed badaniem endoskopowym

Chirurgische Tierklinik Universität Leipzig będzie prowadziła badania naukowe na terenie Polski od maja 2013 roku. Będą one dotyczyły endoskopii wysiłkowej górnych dróg oddechowych u koni w warunkach naturalnych bez użycia bieżni mechanicznej. Jest to szansa dla polskich koni na wykonanie badania z użyciem nowoczesnego sprzętu, niedostępnego w Polsce. Badania będę prowadziła osobiście, zachęcam Państwa do skorzystania z oferty.

 

Wskazania do wykonania endoskopii wysiłkowej:

- spadek wyników sportowych bez wyraźnej przyczyny

- pojawienie się nienormalnych odgłosów podczas oddychania u konia, zwykle obserwowanych w trakcie wysiłku,

- nietolerancja wysiłkowa, ospałość, niechęć do ruchu.

- badanie kupno-sprzedaż

- jako forma kontroli funkcjonowania górnych dróg oddechowych u koni sportowych.

 

Opis badania:

- Schorzenia górnych dróg oddechowych stanowią znaczny procent spadku wyników u koni sportowych, prowadząc nieraz do całkowitej niezdolności do wysiłku.

- Wiele z nich możliwych jest do zdiagnozowania jedynie w trakcie normalnego wysiłku.

- Badanie polega na wprowadzeniu światłowodowej rurki z kamerą i światłem do górnych dróg oddechowych konia i obserwacji ich pracy w trakcie normalnego wysiłku (treningu) bez względu na uprawianą dyscyplinę (pod siodłem, w zaprzęgu, na lonży).

- Możliwość zbadania konia w stuprocentowo naturalnych warunkach€“ w odróżnieniu od bieżni mechanicznej,  która nie jest w stanie ich odtworzyć (jedyna dostępna w Polsce znajduje się na Klinice SGGW w Warszawie). Czynniki takie jak waga i działanie jeźdźca, pozycja głowy i szyi czy podłoże mają wpływ na wynik badania.

- Sprzęt jest w pełni mobilny - dotrzeć może w każde miejsce.

 

Korzyści z wykonania badania:

- Diagnostyka schorzeń górnych dróg oddechowych, w tym objawiających się tylko w trakcie normalnego wysiłku u konia.

- Diagnoza pozwalająca na szybkie podjęcie ewentualnego leczenia.

- Bezpieczeństwo, metoda ta jest w pełni bezpieczna, pozbawiona ryzyka związanego z wykorzystaniem bieżni mechanicznej, z której koń może m.in. wyskoczyć.

- Niski koszt badania, redukcja kosztów związanych z dostarczeniem konia do kliniki i kilkudniowym w niej pobytem celem przyzwyczajenia do bieżni mechanicznej.

- Badanie możliwe do przeprowadzenia na każdym koniu, w przeciwieństwie do bieżni, z którą nie wszystkie konie chcą współpracować.

- Krótki czas trwania badania, kilkadziesiąt minut łącznie z założeniem endoskopu, normalnym treningiem i wyjęciem endoskopu.

 

Sprzęt ten będzie dostępny w Polsce czasowo. W przypadku zainteresowania Państwa Ośrodka przedstawionym powyżej badaniem, proszę o kontakt telefoniczny:

 

+48 723 459 844 lub +48 511 938 304

 

albo drogą elektroniczną: equine-endo@wp.pl

 

Zorganizowanie pacjentów w grupy znacznie obniży koszt badania.

Każdy przypadek zostanie w cenie badania skonsultowany z niemieckimi specjalistami z Kliniki Chirurgii Koni Uniwersytetu w Lipsku.

 

lek. wet. Eliza Anna Niemczycka

Chirurgische Tierklinik

Universität Leipzig