Start » Hodowla » weterynaria » Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu urazów ścięgien i więzadeł u koni wyścigowych

Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu urazów ścięgien i więzadeł u koni wyścigowych

data publikacji: 21.01.2012, 18:05  |  autor: elwira  |  źródło: Stanisław Jaworski (c)   |  liczba komentarzy: 4

Fot: Finisz.pl

Urazy ścięgien i więzadeł są jednymi z najczęściej występujących u koni wyścigowych.
Tradycyjne leczenie tych kontuzji jest niezwykle trudne i mało efektywne. W większości
przypadków następuje spadek wartości użytkowej konia, często doprowadzający
do zakończenia kariery wyścigowej. Alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia stanowi
terapia komórkami macierzystymi, które są coraz częściej stosowane w inżynierii
tkankowej. Wykorzystując ich duży potencjał proliferacyjny oraz zdolność różnicowania do
komórek gospodarza, otrzymuje się bardzo dobre efekty leczenia wielu tkanek. Niniejsza
praca jest przeglądem literaturowym opisującym urazy ścięgien i więzadeł koni
wyścigowych oraz możliwości ich leczenia z wykorzystaniem mezenchymalnych komórek
macierzystych.

 

PROJEKT INŻYNIERSKI Stanisława Jaworskiego "Wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu urazów ścięgien i więzadeł u koni wyścigowych"

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 1. Greg Wroblewski:
  05.02.2012, 08:13

  Bardzo ciekawa praca,Jedno zastrzezenie.Stwierdzenie we fragmencie o objawach powstania stanu zapalnego sciegna--przede wszystkim kon kuleje na kontuzjowana noge--jest dosc dalekie od scislosci i moze poczatkujacego uzytkownika koni zmylic.Wlasciwsze byloby stwierdzenie--b.rzadko pojawia sie kulawizna--Opis dalszych objawow bardzo precyzyjny.Szkoda ze w Pana pracy zabraklo ustosunkowania sie do stosowania preparatu Vet-cell pochodzacego z materialu pobranego od swini ktorego stosowanie jest a przynajmniej bylo dosc szeroko stosowane nawet w Polsce (np dr.Kmiecik) a jest podobno dosc kontrowersyjne. Pozdrawiam

 2. Stanisław Jaworski:
  05.02.2012, 15:48

  Witam! Bardzo dziękuję za bardzo rzeczową opinię. Z tego co wiem firma Vet Cell przygotowuje komórki ze szpiku kostnego. W czasie kiedy pisałem swoją pracę dotarłem do literatury opisującej możliwość wszczepiania komórek allogenicznych tzn. pochodzących z tego samego gatunku co jednak wg. mojej wiedzy nie jest rozwinięte na szeroką skale. Co do przeszczepów komórek macierzystych ksenogenicznych – międzygatunkowych to wydaje mi się że gra jest nie warta świeczki. Prowadzi się dość spore badania nad przeszczepami organów (nerki, komórki trzustki) ze zwierząt transgenicznych głównie świń i małp. W tym przypadku problem stanowi obecność antygenu Gal na powierzchni komórek co doprowadza do klasycznej aktywacji układu dopełniacza. Patrząc na praktyczną potrzebę szybkiej i wydajnej regeneracji ścięgna wydaje mi się że zastosowania komórek autologicznych z tkanki tłuszczowej bądź że szpiku kostnego jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. Zalecany czas na wszczepianie komórek od momentu kontuzji jest na tyle długi że pozwala na przygotowani tego typu preparatów, które są skuteczne i niedrogie. Uważam że warto żeby trenerzy sięgali po sprawdzone techniki w pierwszej kolejności, a dopiero później po metody będące w fazie testów, które nie zawsze są w pełni skuteczne. Często doprowadza to do późniejszej niechęci środowiska wobec nowych jednakże w dużym stopniu zbadanych i opisanych sposobów leczenia różnego rodzaju kontuzji.

  Pozdrawiam
  Stanisław Jaworski

 3. elwira:
  05.02.2012, 16:20

  W tym roku w Polsce ruszy bank komórek macierzystych (allogenicznych) dla koni. Metoda znana i stosowana na świecie.
  Ja mam natomiast pytanie odnośnie skuteczności stosowania u koni komórek z poroża jeleni - czy są dostępne jakieś statystyki?

 4. Maciej Osiński:
  06.06.2012, 13:10

  A gdzie i przez kogo ma być ten bank prowadzony?? Ma Pani jakieś bliższe informacje??


Dopuszczalne znaczniki: <b><i><br>Dodaj nowy komentarz: